11 September 2014

IB / Uluslararası Bakalorya


IB İlköğretim programı (Primary Year Programme) Bu sınıfta ve dış dünyada teknik olarak bütün çocuğun gelişimi üzerinde duruluyor 3 yaş ile 12 yaş öğrenciler için tasarlanmış bir müfredat çerçevesinde sunulur. Bu eğitim programı altı  temaya dayalı uygulanır.

İzleyin lütfen


International Baccalaureate Primary Years Programme overview from International Baccalaureate on Vimeo.


  Türkiye’de bu yaş (3-12) çocuklar için 11 okul bu program uygulamakta. Ama benim genelde gördüğüm ve duyduğum IB nin lise de uygulanan programı. Lise son da son iki yılda bu programdan gecen öğrenciler aldıkları belgeyle yurt dışında okumak istediği üniversiteye daha rahat girebiliyor. Eğer düz bir lise bitirdiyseniz 1 veya 2 sene üniversitenin sizden istediği şartları yerine getirdikten sonra üniversiteye kabul ediliyorsunuz. 

   IB programı kısaca uluslararası bir nevi lise diploması ve gittikçe dünyada yayılıyor. Ama lütfen şuna da dikkat edelim ülkemizde hangi okullar ne derecede bu programı güzel götürebiliyor ?

   Yabancı dil öğretmeni olarak tabi ki ülkemde bu tür eğitimlerin verilmesini isterim. Araştırırsanız göreceksiniz IBO bu programı uygulayan okulları denetliyor. Denetlemesi ve her yıl uzun uzun kontrol etmesi, okulların ve IB öğretmenlerin IB sicili olması bence harika. Taktir edersiniz ki disiplinli, kuralları olan, çağdaş modern sistemleri çekinmeden sınıflarına getiren ve denetlenen kurumlar bu işi becerir. Denetlenmeyenler ise ağız kalabalığı yapıp sizi çok güzel kandırabilir aman DİKKAT!

  Eğer öğrenci velisiyseniz lütfen IB nin resmi sitesini güzelce inceleyin. O çok güvendiğiniz okul bu IB programına Ne zaman girmiş? Bu yıl 2014 demi !! Yoksa en az 6 sene öncemi bu IB programı /programlarını okuluna getirmiş? Şunu unutmayalım her okulun IB den sorumlu bir müdürü vardır. Bence bizzat o müdürü bulun onu dinleyin ve sorularınızı bizzat o öğretmene sorun. IB mezunlarının şuan hangi üniversitelere gittiğini ve IB den nasıl yararlandığını sorun. IB programı uygularken ceza alıp almadıklarını sorun. Vaktiniz varsa IBnin resmi sayfasını didik didik edin. Sonuçta çocuğunuz için çok kültürlü ve ağır bir program okutmayı düşünüyorsunuz.
    IB okuyan toplam 9 öğrencim var. 2si liseden mezun oldu. Diğer öğrencilerim Ankara da IB programına devam ediyor.


 

1 comment:

Anonymous said...

Erkin Bey çok yararlı oldu ama yine de sizinle özel konuşmak isterim.

İsmet Gürbüz
Yüksek İnş. Mühendis