30 July 2016

Boysan Bengil's Blog: Üniversiteye Girdiğiniz Gibi Çıkmayın

Boysan Bengil's Blog: Üniversiteye Girdiğiniz Gibi Çıkmayın: by Mahfi Eğilmez , 24 Temmuz 2016 Pazar “Keşke yazdıklarınızı daha önce okusaymışım, koskoca bir üniversite yaşamını boşa geçirdim. ...
Değerli dostum Boysan bu yazıyı paylasdi. Bende eylul  veya ekimdeki Cambridge English Sertifika Töreni’nde okumak isterimı. Bir kısmını buraya yazmak istiyorum. Mükemmel bir yazı paylasmış. En çok ilk iki paragraf ile son iki paragrafı çok beğendim. Boysan, bloğunda yazdığın için teşekkür ederim.
Biliyorsun ikimiz de yurt dışında okuduk, sen benim yıldızımdın ( ve bunu hiç kimse asla değiştiremeyecek, hep de öyle kalacaksın). Üniversite mezuniyetindeki birinciliğin, master eğitiminde yine bölüm birinciliğin beni hep gururlandırdı. Senin gibi yakın bir dostu tanımak en büyük şansımdı. 
Ülkeme geldiğim günden beri senin gibi çok başarılı öğrenciler yetiştirmek icin 13 senedir ugrasiyorum (2016). Makalede gecen mesleğinden kaçan öğrenciler yerine işini seven öğrenciler yetiştirmek istiyorum. Tamam benim görevim yabancı dillerini en üst seviyeye çıkartmak (ama sadece İngilizce ile yetinmediğimi cümle alem biliyor) ama makalede yazılan her paragraf çok doğru yazılmış bütün öğrencilerimin okumasini sağlayacağım. Umarım anlarlar, sorun çok ama çözmek bizim işimiz. Bana bu ülke pazardan verilmedi. Şu an İngiltere’deyim ve ülkeme döndüğümde imrendiğim her  konuyu, çalışmayı, öğrencilerimin yapmasını istiyorum, isteyeceğim!
Asla pes etmeyi düşünmüyorum. Canım ülkem en güzel şeylere layık. Ülkemi çok seviyorum!!

E. YILDIRIM

1 comment:

Boysan Bengil said...

Değerli dostum, değerli öğretmenim Erkin; hakkımda belirtmiş olduğun düşüncelerin için teşekkür ederim. Herkes şunu bilmelidir ki biz üniversite arkadaşlığı, oda arkadaşlığının yanında kader birliği yaptık. Bende senden ilham aldım güç aldım. Birbirimiz her zaman motive ettik. Bize adapte etmiş olduğun slogan olan “All for one, One for all” ‘un güzel bir örneğiyiz diye düşünüyorum. Sen ” 13 senedir başarılı öğrenciler yetiştirmek için çalışıyorum”diyorsun ama başarılı öğrencileri yetiştirmeye daha henüz üniversitenin 1. Sınıfında iken hazırlık öğrencilerine verdiğin İngilizce derslerle zaten çok başarılı öğrenciler yetiştirmeye başlamıştın. Daha o zaman işini ne kadar çok sevdiğin ve ne kadar çok başarılı olabileceğin belli olmuştu benim gözümde. Ne mutlu ki sana pırıl pırıl, çok başarılı gençler yetiştiriyorsun.
Mahfi hocanın bu yazısı benim çok beğendiğim her lise öğrencisinin okuması gereken, ve kendine çıkarımlar yapması gereken bir yazıdır. Çünkü insan lise çağından itibaren kendini geliştirmeye ve kendi benliğini bulmaya başlar. Bence her öğrenci bu yazıyı kendine pusula gibi kullanmalıdır. Bu yazıda bence de 5 önemli nokta var..
1. Öğrenci öncelikle istediği bölümü okumaya çalışmalı, anne baba istiyor diye sevemeyeceği bir bölümü okumamalı,
2. Öğrenci devamlı okumalı, verilenle yetinmemeli, sorgulamalı, araştırmalı. Mahfi hoca çok güzel bir örnek vermiş; bir derste aynı kitabı 3 kere okuyup o dersten iyi not almak yerine o dersi 3 farklı kitaptan araştırıp bakış açısını geliştirmeli. (Bu benim için çok önemli bir örnektir, her öğrenci dikkate almalıdır)
3. Matematik çok önemli. Öğrenci matematiği çok iyi bilmeli. (Maalesef ben matematiğimi fazla kuvvetlendiremedim, benim içimde bir uktedir)
4. Öğrenci planlı programlı çalışmalı
5. Öğrenci bilimin ışığında yürümeli. Neden sonuç analizini yapabilmeli, ezbere bir sonuça varmamalı.

Değerli dostum unutulmamalıdır ki Universiteyi kazanmak kendi başına bir başarıdır belki ama yolun sonu değildir. Universiteye girmekle yol yeni başlar.