19 October 2016

Ankara Rahmi Koç Müzesi ve Gökyay Vakfının Satranç Müzesi

 Ankara Rahmi Koç Müzesi ve Gökyay Vakfı’nın Satranç Müzesi

Ankara… Canım ülkemin başkenti! Dolaşacak yer yok derler. Yabancı misafirlerimizi dolaştıracak yer yok derler. Sıkıcıdır derler. Hiç de düşündüğünüz gibi değil! İsteyenler bal gibi gezebilir, ailesiyle dolaşıp bu eski şehrin zevkini çıkarabilir. Doğrudur, denizimiz yoktur (benim var o ayrı)! Ama kültürel gezileri sevenler için hiç de bunaltıcı değildir. Örneğin, eşiniz ve çocuklarınızla yarım günde rahat rahat iki değişik müzeyi dolaşıp, üstüne Ankara manzaralı bir terasta öğle yemeği molası verebilirsiniz. Nasıl mı? Neresi mi?

 Ben Pazar günümü değerlendiriyorum. Hadi gelin beraber dolaşalım.

 Anadolumuzun farklı yönlerini yansıtan, bir o kadar da merak uyandırıp ayrılırken yüzünüzde bir gülümseme bırakan, çocuklarınızın ise “Bir daha gelelim!” dediği bir müze, Rahmi Koç Müzesi. Ben gittim biliyorum diyenler için şunu hatırlatayım 2005’te açılan bu müzeye sayısız arkadaşımı ve yabancı dostumu götürdüm, gezdirdim ama son hali öyle büyütüldü ki işte bu yeni halini görmenizi ısrarla isterim. Rahmi Koç Müzesi, bayram ve tatillerde açık.

 Ne yok ki! Hangi konuya ilgi duyuyorsanız o bölümleri rahat rahat dolaşacağınız bir müze. Atatürk, havacılık (İngiliz savaş müzesinin küçüğü ama güzel), denizcilik, makine, tarım (İngiliz Bilim müzesindekilerin benzeri), tıp,  çeşitli ulaşım araçları, çocuklarınız için ise çeşitli oyuncaklar, (bizimkisi oyuncakları görünce havalara uçtu ) çeşitli atölyeler… Zeki Alasya’nın müzeye hediye ettiği bir takım koleksiyonu da görmenizi isterim.  Kısacası herkesin zevkine uygun bir şeyler var. Ayrılmadan restaurant bölümüne geçip Ankara manzarasında yemek yemeyi unutmayın. Mükemmel! Ankara’yı bir kere daha seveceksiniz!


 Eğer Rahmi Koç müzesine giderseniz, Rahmi Koç müzesinin biletiyle 15 dakikalık bir yokuş aşağı yürüyüşle Gökyay Vakfı’nın Satranç müzesini de beş TL’ye dolaşabiliyorsunuz. Satranç ilgisi olmayan biri müzede satranca ilgi duymaya başlıyor! Bendeniz zaten ilgi duyanlara yorum yok. Rahmi Koç müzesinin biletini gösterip satranç müzesini çok düşük bir rakamla dolaşabilirsiniz. Yorgunluk için iç terasta Türk kahvenizi yudumlayıp sohbet etmeyi unutmayın. Satranç müzesi bir harika! Eski Ankara evinin içine yerleştirilmiş. Gezmesi çok kolay! Arabanız için park sorunu HİÇ yok!  Meraklılarına duyurulur!!


Gökyay Vakfının Satranç müzesi

Gökyay Vakfının Satranç müzesi
No comments: